Як дідусь мене, свого онука, повчав жити так, щоб не соромно було

Ця історія трапилась зі мною багато років тому. Коли я ще зовсім маленьким хлопчиком, років восьми, приїздив до дідуся із бабусею в село погостити на літніх канікулах. Літо в сільській місцевості завжди особливе – сповнене пригод, прогулянок на свіжому повітрі, місцевої сезонної роботи й, звісно, риболовлі. Ми завжди з дідусем рано вранці ходили рибку половити. Це мої одні із найтепліших спогадів про дитинство. Бабуся давала нам із собою молока зі свіжим хлібом й завжди примовляла:

– Ви ж дивіться, хлопці, сильно не баріться. Роботи вдома багато.

Добре, Тамаро. До вечері прийдемо, – шуткував чоловік до дружини.

Добре, бабусю, – відповідав я.

Роботи й справді завжди вистачало, господарство у них було велике. Тому через декілька годин, ми завжди повертались. Та місцеві жителі не тільки працювати вміли, а ще й відпочивати.

Свято Петра й Павла цього року припало разом з Днем Рибака. Тому й вирішили в цей день змагання з риболовлі провести. Звісно, ми з дідусем записались, щоб брати участь в них. Всі готувались гарно відпочити. Напередодні до свята, усі рибаки налаштовували необхідні рибацькі снасті й вудочки.

– Онучку, завтра змагання. Ти гарно все налаштував? – запитав дідусь.

Так, звісно.

– Ну добре, то перемога буде за нами. Давай сьогодні ляжемо відпочивати раніше, щоб завтра бути сповненими сил й енергії.

– Давай. То на добраніч.

– Так, на добраніч.

Я ліг спати, хоч і знав, що зовсім нічого не підготував. Наступного ранку, гарно поснідавши, ми вирушили на змагання. На змагання зібрались всі риболови цього села. Місця для риболовлі у нас з дідусем були різні. Кожен ловив сам за себе. Я подумав, що дід кращий “майстер” ніж я, а мені дуже хотілось перемогти, тож взяв його снасті й вудки та пішов рибалити. Переможцем мав стати той, хто за дві години спіймає більше рибин. У мене гарно виходило. Я спіймав чотири добрячі рибини. Мій же дідусь спіймав лише одну. Руки у нього були вже не такі вправні, очі не такі зрячі, тому, щоб налагодити “не свою” вудку й “не свої” снасті, йому необхідно було багато часу.

Знані у селі риболови дуже здивувались, коли побачили, що дід лише одну спіймав. Запитали:

– Петро, а що ти так мало спіймав сьогодні?

Він знизав плечима:

– Напевно, сьогодні не мій день.

– Твій онук часу не гаяв – поглянь лише, яких наловив.

– Так, у нього гарно вийшло.

– Так, не погано, – казав я й сумно опускав очі.

– То наступного разу буде краще… – казав Петро своїм товаришам.

Залишайтесь, зараз Миколу будемо нагороджувати. Він спіймав шість гарних коропів. Серед них трофей на п’ять кілограмів. Тож будемо юшку варити.

– То, що онучку залишимось?

Залишимось.

Мені не хотілось повертатись додому, бо я знав, що погано поступив. Останні три роки саме мій дід ловив трофеї й вигравав ці змагання. Для нього це було важливо. А я так підступно його обманув.

Юшка була відмінна, та нічому я не радів. Повертаючись додому дід запитав:

– Ти розумієш, що поступив підло?

– Так, й мені дуже соромно. Мені так хотілось перемогти, але я знаю, що це не виправдання для мене.

– Пам’ятай, онучку, що мета – ніколи не виправдовує твої вчинки. Своє життя треба жити, щоб не соромно потім своїм дітям та онукам в очі дивитись було. Я не серджусь на тебе, проте знай, що так в жодному разі поступати не можна. Це дуже поганий вчинок для такої гарної людини, як ти. Більше так ніколи не роби.

Вибач мені дідусю. Я зрозумів свої помилки й запам’ятав на все життя.

Мене переповнював сором.

До цієї теми ми більше не повертались ніколи, але цінний урок отриманий у дитинстві я запам’ятав на все життя. Ось тепер, коли в мене вже свої діти, я теж їх вчу словами мого діда Петра.

– Ніяка мета не виправдовує Ваших вчинків, – кажу я їм.

Добре, татусю, добре.

Та навряд чи вони розуміють це зараз. Моїм діткам ще тільки по чотири рочки, проте я постійно їм це нагадую. Хочу навчити їх так, як свого часу навчив мене мій любий дідусь.

Оцініть статтю
Як дідусь мене, свого онука, повчав жити так, щоб не соромно було